Dopisek do [Dlaczego pan Bóg jest nieskończenie miłosierny]

Dopisek, 7 października 2017 r.

Powyższy wywód jest bzdurny.  Nasz obecny poziom wiedzy nie pozwala stwierdzić czy da się projektować stworzenia wybierające miłość i miłosierdzie względem innych stworzeń bez naruszania ich wolnej woli. Człowiek jeszcze nie odważył się stworzyć, czegoś czego kontroli by się pozbył. Jeśli coś wymyka mu się spod kontroli to bez jego wiedzy.

Niemniej jednak tekst uważam za dobry miernik, albo tester poziomu naszego stanu ducha. Czytam go sobie co jakiś czas. I raz mam go ochotę wywalić, a raz zostawić. Dzięki temu dostaję informację zwrotną. Zaczynam się zastanawiać czemu go napisałem, jaki był wtedy mój stan ducha i co po drodze przeszedłem. Potem przypominam sobie dlaczego jest bzdurny i już wiem jaki jest mój  obecny stan ducha.

Na pewno też i Ty drogi czytelniku masz takie mierniczki. Oprócz własnych zapisków mogą to być:

  • filmy, obrazy, rzeźby, które kiedyś oglądałeś,
  • albo utwory muzyczne, które kiedyś słuchałeś,
  • albo książki, które czytałeś

i wtedy Ci się nie podobały, a teraz podobają lub na odwrót. Jednym słowem Twój obecny odbiór dzieł sztuki, o których już zapomniałeś i sięgnąłeś po nie ponownie.

Kiedy dostrzegasz tą zmianę, to znaczy zmianę w odbiorze treści utworu, pomimo tego, że treść ta się nie zmieniła – bo jest utrwalona na papierze lub w sposób elektromagnetyczny, wiadomo wtedy, że zmieniłeś się Ty.

Do osób, nie należy stosować takich mierniczków. Utwory sztuki są sztuczne, ale trwałe. Są martwe. Ich martwica pozwala być dla nas punktem odniesienia. Drugi człowiek się zmienia tak jak i my więc nie może być dla nas punktem odniesienia.

Dodaj komentarz